Porovnanie stropných riešení

Možno práve uvažujete nad rekonštrukciou svojho bývania a neviete sa rozhodnúť pre jedno riešenie. Keďže možností je v stavebníctve mnoho a rozhodnutie zvyčajne zostáva na majiteľovi, tak sme sa rozhodli uviesť porovnanie stropných riešení.

 

Prečo upravujeme stropy v domácnosti?

 

Pri starších domoch sa veľmi často stretneme s vysokými stropmi, ktoré zväčšujú objem miestnosti a tým sa stáva náročnejšou na vykurovanie najmä počas chladných období. Niekedy chceme zakryť nepekný strop, pričom nechceme do stropu zavádzať elektrickú inštaláciu, prípadne zatepľujeme a zníženie stropu umožní využiť vzniknutý priestor na zateplenie. Na koniec to môže byť aj estetický dôvod, ktorý je tiež dôležitý pretože domov by mal byť miesto, kde sa radi vraciame. Dôvodov je naozaj mnoho a úprava stropov je často súčasťou rekonštrukcií. Aké sú teda možnosti úpravy stropov?

 

Sadrokartónové stropy

 

Obľúbeným a rozšíreným riešením je znižovanie stropov za pomoci sadrokartónu. Sadrokartónové dosky sa vyznačujú typickým rozmerom 1200x2000mm pričom si môžeme vybrať z rôznych hrúbok a typov. Do bežného prostredia sa používa obyčajný sadrokartón, ale do vlhkých priestorov ako je kúpeľňa sa dáva zelený, ktorý je impregnovaný. Je možné použiť aj sadrokartón s protipožiarnou ochranou. Cena dosky sa pohybuje v cene okolo 4-8 €. K tomu si treba pripočítať aj konštrukciu, ktorú je nutné pred osadením dosiek namontovať podľa potrieb a požiadaviek zákazníka. Zvyčajne sa robí obvodová konštrukcia a priečne spoje v závislosti od typu miestnosti a možných stropných doplnkov. Treba brať na vedomie, že sadrokartónový strop je pevná inštalácia a nie je rozoberateľný. Šikovný majster dokáže nainštalovať strop, ktorý vydrží dlho a bude vyzerať dobre.

 

Kazetové stropy

 

 V prípade, že si nechceme znemožniť prístup k priestoru medzi stropom a podhľadom existuje možnosť využitia kazetových stropov. Kazety sú menšieho rozmeru ako sadrokartónové dosky a majú rôzne vzory a rozmery. Znovu je potrebné počítať s montážou nosnej konštrukcie. Výsledkom však je strop, do ktorého útrob je možné sa kedykoľvek dostať. Takéto riešenie sa často využíva v predajniach, v kanceláriách, ale aj v domácnosti. Cena jednej kazety s rozmerom 600x600mm sa pohybuje orientačne okolo 2 €. Samozrejme pri väčších rozmeroch a rôznych vzhľadoch môže byť ceny vyššia.

 

Napínané stropy

 

Moderným riešením je aj kombinácia obvodovej konštrukcie a PVC fólie, ktorá napnutím vytvorí strop. Toto riešenie má svoje viaceré výhody oproti sadrokartónovým riešeniam. Napínané stropy priniesli nové dizajnové možnosti, ktoré sa dokážu vytvoriť pomocou podporných konštrukcií, ale aj možnosťou grafickej potlače. Napínaný strop tak môže byť skvelým doplnkom vzhľadu interiéru nášho bývania. Obľúbené sa stali najmä lesklé stropy, čo použitím sadrokartónu nebolo možné. Taktiež jednoduchá a rýchla montáž bez použitia prašných a mokrých procesov umožnila napínaným stropom nájsť si miesto u zákazníkov. Fólia sa za bežných okolností skladá len z jedného kusu, a teda nie je potrebné ju spájať. Už v prípade montáže fólia prichádza s povrchovou úpravou akú si zákazník zvolí, a preto nie je nutné strop maľovať. Takýto strop môže byť hotový vo veľmi krátkom čase a často aj v priebehu jedného dňa.

Tím Profiinterier.sk

Kontakt

PROFI INTERIER s.r.o. – stavebné a rekonštrukčné práce | Mob: 0918 897 905 | E-mail: info@profiinterier.sk | Po-Pi: 8:00-16:00 | © Profiinterier.sk 2010-2019