Sadrokartón a jeho uplatnenie v domácnosti

Ak zvažujete stavebné úpravy v domácnosti alebo v kancelárii, prípadne chcete prerobiť podkrovie vášho domu, určite zvážte výhody sadrokartónu. Ak už bývate a nechcete robiť búracie alebo murárske práce, sadrokartón vám môže zjednodušiť život. Táto otázka trápi mnohých, ktorí bývajú v starších domoch, kde sú vysoké stropy. Alebo vám pribudol prírastok do rodiny a chcete prerobiť nevyužité podkrovie? My vám poradíme ako na to.

Aké výhody ponúka sadrokartón?

Medzi hlavné výhody sadrokartónu patria:

  1. jednoduchá a pomerne rýchla montáž, ktorá nadmerne nezaťažuje nosné konštrukcie,
  2. suché stavebné postupy, a preto nemusí konštrukcia dlhšie stáť a vetrať sa,
  3. výrazné šetrenie času oproti mokrým stavebným postupom,
  4. široké možnosti variability a prispôsobenia podľa daných podmienok,
  5. ponuka sadrokartónových dosiek s rôznymi vlastnosťami,
  6. možnosť rôznych povrchových úprav ako je malovanie, tapetovanie, obkladanie a podobne,
  7. zdravotná nezávadnosť a recyklovateľnosť, nezaťažuje prostredie, kde bývame.

Ako pracovať so sadrokartónom?

Ak s tým nemáte žiadne skúsenosti, odporúčame nechať montáž sadrokartónov na odborníkov so skúsenosťami. Ak ste však šikovní a máte potrebné náradie, môžete si s montážou poradiť aj sami. V prvom rade je potrebné zmerať plochu a spočítať potrebné konštrukčné prvky. Zvážiť, či sa bude sadrokartón uchytávať na drevený alebo kovový rošt. Podľa toho zvoliť potrebné množstvo skrutiek. Ak budete montovať sadrokartón aj do vlhkých prostredí akou je napríklad kúpeľňa, zvoľte impregnovaný zelený sadrokartón. Sadrokartónové dosky sa predávajú v štandardnej veľkosti 1200 mm x 2000 mm a môžu mať rôzne hrúbky 6 mm, 9,5 mm, 10 mm, 12,5mm, 15 mm a viac.

Označenia najbežnejších druhov sadrokartónu:

GKB – štandardný sadrokartón do suchých priestorov. Má bielu farbu.

GKBI – impregnovaný pre použitie do priestorov s vyššou vlhkosťou ako sú kúpeľne, sprchy a umyvárne. Má zelenú farbu.

GKF – protipožiarna doska vhodná ako ochrana konštrukcií pred vznikom požiaru.

GKFI – protipožiarna a impregnovaná doska do vlhkých priestorov.

Ohybný sadrokartón – je obohatený o sklenené vlákno pre rôzne stavebné úpravy a riešenia. Ohýba sa za sucha pre vytvorenie požadovaných oblúkov.

Má sadrokartón aj nevýhody?

Možno to nie sú nevýhody, ale skôr veci na ktoré si treba dať pozor pri použití sadrokartónu v domácnosti. Šikovný stavbár a dobré plánovanie vám pomôže vyriešiť neduhy sadrokartónu. Pri neodbornej alebo nesprávnej montáži môže sadrokartón na spojoch praskať. Spoje sa tmelia a tie drobnými pohybmi dosiek môžu časom spôsobiť praskliny. Dopredu je potrebné si naplánovať zásuvky, ale aj police. Jednoduché predmety uchytené na sadrokartón by nemali byť problémom, ale ak plánujete uchytávať niečo ťažšie je lepšie to uchytiť o konštrukciu. Záleží aj od použitia hrúbky dosiek, ktoré sú rôzne. Pozor si treba dať aj počas bývania, kedy najmä malé detí dokážu ostrými predmetmi poškodiť dosku sadrokartónu.

Kontakt

PROFI INTERIER s.r.o. – stavebné a rekonštrukčné práce | Mob: 0918 897 905 | E-mail: info@profiinterier.sk | Po-Pi: 8:00-16:00 | © Profiinterier.sk 2010-2019