Potrebujete rekonštrukciu alebo opravu fasády?

Mnohé nehnuteľnosti dnes rekonštruujeme a upravujeme. Dbáme na správny výber farby a snažíme sa všetko pekne zladiť. Mali by sme si však uvedomiť, že vonkajší vzhľad nášho domu nie je najdôležitejší. Estetickosť by mala byť druhoradá a dbať by sme mali predovšetkým na kvalitu omietok, štúk a vonkajších náterov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v životnosti nášho domu. Kvalitné materiály a práca sa ukáže na odolnosti nášho domu pred vonkajšími vplyvmi.

Problém býva u starších nehnuteľností

Ak rekonštruujeme starší dom mali by sme sa poradiť s odborníkom, ktorý dokáže reálne zohľadniť stav vašej fasády. Problémom u starších nehnuteľností môže byť aplikácia rôznych stavebných materiálov, odlišnosť postupov, vek nehnuteľnosti, zmeny v statike, opotrebenie materiálu, ale aj neodborné opravy a zanedbaná údržba. U starších domoch sa môžeme stretnúť s použitím rôznych stavebných materiálov, ktoré majú odlišné vlastnosti a kvalitu.

Často sú tieto informácie skryté pod omietkou, a preto vôbec nemusíme vidieť reálny stav. Časom sa môže stať, že po zime uvidíme na vonkajších stenách jemné praskliny, vlásočnice alebo dokonca väčšie praskliny. Je dôležité spozornieť, ak uvidím praskliny na svojej nehnuteľnosti, ktoré tam pred tým neboli?

V prvom rade je potrebné zvážiť, či ide o drobné chyby alebo o rozsiahle poškodenia. Odborník dokáže rozlíšiť, či sa jedná o trhliny muriva alebo ide len o poškodenia omietky. Tieto trhliny sa môžu vyskytovať na rôznych miestach vášho domu, ako sú okná, dvere, rohy nehnuteľnosti. Praskliny alebo rôzne odutia omietky môžu vzniknúť aj vplyvom vlhkosti. Podľa toho treba ďalej postupovať a zhodnotiť potrebu opravy, aby sa zabránilo ďalšiemu narúšaniu vonkajšieho obalu nehnuteľnosti.

 

Ako bojovať s vlhkosťou ?

Predovšetkým po zime alebo daždivých obdobiach nastáva teplejšie obdobie, kedy je potrebné vykonať opravy. Zima a dážď dokáže dať riadne zabrať najmä miestam ako sú sokle, terasy, balkóny, parapety, ale aj fasáde, ktorá je vystavená vode, stojacemu snehu, prudkým dažďom a vetru. Existujú rôzne spôsoby na zistenie rozsahu vlhkosti muriva, či už je to vizuálne, sondou alebo odberom vzorky, vždy je potrebné odutý alebo poškodený vonkajší materiál obúchať a nahradiť ho novou vrstvou. Pred tým ako nanesieme novú vrstvu je dôležité nechať dané miesto preschnúť a následne zvoliť na základe použitých podkladov vhodné materiály a postupy.

Trendom je použitie nanotechnológií

Stretli ste sa už v stavebníctve s pojmom nanotechnológie. Nanotechnológie predstavujú veľký potenciál pre bežné použitie. Mnohí ich ešte nepoznajú, no napriek tomu majú množstvo výhod, ktoré nám dokážu z dlhodobého hľadiska ušetriť financie. Nanotechnológie sa nanášajú vo forme posledného náteru, ktorý môže plniť rôzne funkcie. Napríklad ak je vaša nehnuteľnosť často vystavená striekaniu grafitov, stačí stenu zotrieť a grafity sú preč. Nespornou výhodou použitím nanotechnológií je zabraňovaniu rastu machov a lišajníkov. Tieto nátery dokážu odpudzovať vodu, ktorá prudkým dažďom dokáže poriadne potrápiť vonkajšiu omietku.

Kontakt

PROFI INTERIER s.r.o. – stavebné a rekonštrukčné práce | Mob: 0918 897 905 | E-mail: info@profiinterier.sk | Po-Pi: 8:00-16:00 | © Profiinterier.sk 2010-2019