Rekonštruujete starý byt?

Bývate v pôvodnom byte v paneláku alebo v tehlovom bytovom dome? Chcete zlepšiť a spríjemniť svoje bývanie? Plánujete dať byt mladšej generácii a oni vyžadujú rekonštrukciu? Šikovní stavbári dokážu vaše bývanie prispôsobiť dnešným trendom bývania.

Bývanie v bytoch je prevažne využívané v mestách, kde ľudia chodia za prácou. Pri výbere bývania sa rozhodujú medzi kúpou alebo nájmom. Väčšinou v začiatkoch je lepšie si zvoliť bývanie v nájme, kým sa naše zamestnanie nevykryštalizuje a následne uvažovať nad kúpou. Samozrejme človek sa rozhoduje na základe rôznych okolností a osobných preferencií. Často sa stáva, že je málo bytov v ponuke a z toho je prevažná časť v pôvodnom stave, ktorá sa budovala ešte v predchádzajúcom režime. Záujem o bývanie narastá a menia sa aj preferencie, kedy pred 20 rokmi boli prevažne rodiny s deťmi. Bývanie sa vytváralo pre viaceré generácie. Dnes sú mladí často krát sami a osamostatňujú sa pričom hľadajú menšie bytové jednotky najmä kvôli práci.

 

Čo robiť ak kúpite byt v pôvodnom stave?

V prvom rade treba uvažovať dlhodobo. Krátkodobé riešenia v konečnom dôsledku budú viesť k dvojitej robote a veľmi pravdepodobne aj k predraženiu konečného výsledku. Ak ste našli byt ktorý vám svojou rozlohou a lokalitou, v ktorej sa nachádza vyhovuje máte za sebou prvé dôležité rozhodnutie. Výhodou pôvodného bytu je, že si ho môžete dispozične prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Pôvodné byty sú riešené takmer rovnako a dnes už nespĺňajú požiadavky mladých.

1. krok – stavebné úpravy

Ako prvé odporúčame urobiť stavebné úpravy, ako je vybúranie priečky, postavenie priečky, výmena okien, ak ich ešte nemá celý bytový dom. Výmena elektrických inštalácií. V poslednom rade určite kúpeľňa, ktorá býva v pôvodnom stave a teda z umakartu. Najlepšie pri rekonštrukcii kúpeľne je ju aj aspoň o trochu rozšíriť pretože pôvodné kúpeľne boli úzke. Určite vám to poskytne väčší priestor a komfort v kúpeľni. Rozhodnutie, či zvoliť sprchovací kút alebo vaňu necháme na každého osobné preferencie. Na koniec nové stierky a maľovky, ak je to potrebné.

2. krok – podlahy, obklady a dlažby

V starších bytoch býva často pôvodná drevená podlaha. Aj keď ju nájdete pod kobercom je dobré zvážiť, či ju treba vymeniť alebo vám po renovácii bude ešte slúžiť. Dôležité je pozrieť si podklad takejto podlahy na základe, ktorého vieme určiť, či sa vyplatí investovať do renovácie alebo obstarať novú podlahu. V prípade, že bude podklad škvárový odporúčame ho vybrať, ak bude podklad betónový bude najlepšie použiť izoláciu a na to položiť buď pôvodnú alebo novú podlahu. Nová podlaha môže byť drevená alebo laminátová rôznej hrúbky. Položenie novej podlahy môže vyjsť finančne efektívnejšie ako renovácia starej podlahy na zlom podklade. V prípade, že z nejakých dôvodov nemôžete pôvodnú podlahu odstrániť (najmä v historických budovách) je vhodnejším riešením ju prekryť.

Pokládka dlažieb a obkladov sa týka najmä kuchyne, kúpeľne a prípadne chodby. V pôvodných bytoch tieto materiály väčšinou neboli použité. Údržba chodby alebo kúpeľne tak bude jednoduchšia a znovu si môžete vybrať z rôznych farebných a tvarových variant. V prípade kúpeľne je potrebné sa rozhodnúť pre vaňu alebo sprchový kút na základe preferencií alebo dispozičných možností.

3. krok – dokončovacie práce

V poslednom kroku je potrebné namontovať kuchynskú linku, elektrospotrebiče, svietidlá, zásuvky a vypínače. Dôležité je všetko vyskúšať, či nám niekde nepreteká voda, či fungujú všetky vypínače a svietidlá.

V prípade záujmu o rekonštrukciu alebo stavebné úpravy nás neváhajte kontaktovať. Po osobnom stretnutí a obhliadke Vám vypracujeme cenovú ponuku.

Kontakt

PROFI INTERIER s.r.o. – stavebné a rekonštrukčné práce | Mob: 0918 897 905 | E-mail: info@profiinterier.sk | Po-Pi: 8:00-16:00 | © Profiinterier.sk 2010-2019